U reklamnoj kampanji za Ariel, Prokter i Gembl ističe se kako je „Svako drvo važno“ i da oni sade stabla u Srbiji. Ispostavilo se da je u Srbiji, tokom kampanje posađeno 200 stabala. Sa druge strane, P&G je samo u Kanadi i Indoneziji, za 15 godina, uništio preko 30 miliona hektara šume! To je površina oko četiri puta veća od Srbije! Dnevno uništavaju bar 25 hektara šume samo u Kanadi, a svakog minuta saseku drveće sa površine veličine fudbalskog terena.
Kada to znate, kako Vam zvuči poruka iz njihove reklame „Svako drvo je važno“?
Takve reklamne kampanje, u kojima korporacije koriste simbolične gestove, kao što je sadnja 200 stabala, kako bi nas ubedile da brinu o životnoj sredini, iako joj nanose veliku štetu, na engleskom se zovu Greenwashing.
Možda zvuči čudno, ali je donekle dobro što kompanije vode takve kampanje, jer to jasno pokazuje da je zaštita životne sredine postala bitna tema velikom broju potrošača.
Deklarisani ciljevi kampanje za Ariel su edukacija potrošača o tome da mogu da peru veš na nižim temperaturama nego ranije i sadnja što više stabala.
Navodno, cilj kampanje je da se potrošači edukuju da mogu da peru veš i na nižim temperaturama i da se zasadi što više stabala.
Maja Nikolić, koja je u reklamnom materijalu predstavljena kao humanista je rekla:
„Ljudi često misle kada snize temperaturu pranja da neće dobiti jednako dobar rezultat. Važno je reći da je Ariel specijalno formulisan tako da i na nižim temperaturama besprekorno pere veš“.
Nameće se pitanje: Zašto su se marketinški stručnjaci Proktera i Gembla setili da baš u drugoj polovini 2021. godine krenu u kampanju u kojoj promovišu pranje na niskim temperaturama?
Zašto su se baš sada na tržištu pojavila sredstava za pranje pogodna za upotrebu na niskim temperaturama?
Da li su ekolozi preuzeli Prokter i Gembl i druge korporacije?
Mi verujemo da ih je zapravo „inspirisala“ direktiva Evropske unije iz 2019. godine o eko-dizajnu veš mašina koja je počela da se primenjuje eto baš od maja 2021. godine. Direktiva propisuje da veš mašine moraju da operu blago uprljanu odeću od pamuka na samo 20 °C.
Kada pročitate sitan tekst na reklamama za Ariel, vidite da se u njima pominje baš pranje na 20 stepeni.
Jasno je da kompanija Prokter i Gembl pokušava da prikaže nešto što mora da radi zbog zakona, kao nešto što radi samoinicijativno iz puke želje da zaštiti životnu sredinu.
Ista kampanja je sprovedena na većem broju tržišta, pa i u Srbiji. Iz reklama se sticao utisak da će Prokter i Gembl uraditi nešto zaista impresivno. Da svaka kupovina Ariela, znači jednu donaciju. Ispostavilo se da postoji samo jedna donacija, Divac fondaciji i to od milion i po dinara. Od toga je, kako su nam u Divac fondaciji rekli, zasađeno 200 sadnica kod Ušća.
Sa druge strane, kompanija Prokter i Gembl u Kanadi uništi svakog dana celih 25 hektara šume. Slično je i u Indoneziji. Greepeace i druge organizacije, pa čak i deoničari Prokter i Gembla optužuju tu kompaniju da je samo u te dve zemlje, za 15 godina, uništila preko 30 miliona hektara šume. To je površina oko četiri puta veća od Srbije!
Kada to znate, kako Vam zvuči poruka iz reklame „Svako drvo je važno“?
Srećom, pod pritiskom potrošača i organizacija, prvenstveno iz SAD-a, kompanija Procter i Gembl se obavezala da će preći na održivo korišćenje šuma do, tamo neke daleke godine.
Iz više kampanja se vidi da ipak nije besmisleno masovno upućivanje pisama i mejlova čak i najvećim korporacijama kao što su Procter & Gemble. Tokom samo jedne kampanje je čak preko 400.000 osoba iz SAD-a i Evropske unije uputilo protest ovoj kompaniji. Protesne poruke upućivane su Prokter & Gemblu zbog kršenja ljudskih prava, uništenja šuma i životinja. Kampanje zaista jesu dovele do promena, doduše još nedovoljnih, ali se stvari lagano kreću u pravom smeru.
I Vi možete da uputite Prokter i Gemblu zahtev ili protest putem njihovih Fejsbuk strana ili elektronskom poštom, jer i Srbija je svet!
Mi takođe ne želimo da nas obmanjuju greenwashing kampanjama i zaista želimo da, ako već tvrde da im je svako drvo važno, to u praksi i pokažu nečim što je više od praznih tvrdnji i simboličnih gestova.
U Prokter i Gemblu donekle brinu i o Vašem mišljenu jer ste sigurno kupili neki od njihovih proizvoda. Možda kupujete Pampers, Ariel, Lenor, Tide, Always, Head & Shoulders, Fairy, Mr Proper, Gillete, Braun, Mr Clean ili neki drugi proizvod. Zato brinu šta mislite.
Takođe, nezadovoljstvo zbog Greenwashinga nije loše izraziti i agencijama koje sa ponosom ističu to da su osmislili kampanju poput ove za Ariel. Članice krativnog tima agencije Nem Moment New Ideas javno ističu kako se ponose opisanom kampanjom za Ariel u Wannabe magazinu. Zato možda nije loše da im pošaljet emejl na: office@newmoment.com i da kažete nije u redu osmišljavati kampanju u kojoj nam poručuju da njihovi klijenti veoma brinu o drveću dok istovremeno uništavaju stotine hiljada hektara šume.
Izrada ovog teksta omogućena je uz podršku američkog naroda putem Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj teksta je isključivo odgovornost Zaštite potrošača i ne predstavlja nužno stavove USAID-a ili Vlade SAD.