Close Menu
  • Automobili
  • Banke
  • Komunalije
  • Hrana
  • Tehnika
  • Putovanja
  • Razno
  • Podnesite žalbu
  • Ko nas finansira?
Facebook X (Twitter) Instagram
NOVO
  • Da li ste i Vi izloženi Greenwashing-u?
  • Šta stoji iza eko-kampanja kompanija u Srbiji?
  • Da li plastika zaista može da se reciklira?
  • 80% plastičnih kesa, koje najčešće kupujemo u prehrambenim prodavnicama, je znatno tanje od dozvoljenog
  • Kako da dobijete povraćaj novca zbog nezakonitog odlaganja početka grejne sezone?
  • Kalkulator – Da li Vam Infostan naplaćuje grejanje za više kvadrata nego što imate?
  • Da li su Vam Beogradske elektrane grejanje naplatile 35.000 dinara više nego što su smele?
  • Izračunajte koliko su Vam Beogradske elektrane naplatile grejanje više nego što su smele
Facebook X (Twitter) YouTube
Potrošački savetnik – Udruženje Zaštita potrošača
  • Automobili
  • Banke
  • Komunalije
  • Hrana
  • Tehnika
  • Putovanja
  • Razno
  • Podnesite žalbu
  • Ko nas finansira?
Potrošački savetnik – Udruženje Zaštita potrošača
Vi ste na:Home»Razno»Prvo potpiši pa proveri da li je pošiljka isporučena neoštećena

Prvo potpiši pa proveri da li je pošiljka isporučena neoštećena

0
By Milos on 26/05/2013 Razno

Aleksandar Petraš iz Beograda je mislio da je napravio odličan posao kada je za samo 1.100 evra kupio motor u Subotici. Jedini problem je bio transport od Subotice do Beograda, jer motor nije bio registrovan. Kao dobro i jeftino rešenje učinilo mu se slanje AKS ekspres službom, pa je odlučio da na taj način pošalje motor u Beograd.

Kako Aleksandar Petraš kaže:

„Motor je u Subotici preuzeo radnik AKS-a, motor je upakovao folijom tako što ga je obmotao više puta čime je bio debeo sloj folije. Pitao sam radnika kako će podići motor, smestiti ga u kamion ida li će ga vezati? Radnik mi je rekao da ne brinem i da će motor biti vezan i osiguran dodatnim paketima oko njega, te da motor neće imati gde da se pomeri. Rekao je da nema razloga da se brinem i da sutra očekujem motor na mojoj adresi“.

Aleksandar je za motor organizovao doček, na koji je pozvao komšije i par prijatelja. Kada je motor najzad stigao mislio je da će imati priliku da se ponosi njim, ali…“

Verujte da nisam bio uopšte ni malo ponosan, u jednom trenutku me je oblio hladan znoj bez obzira što je počela da pada kiša istovremeno kada i mrak. Kada sam skinuo foliju sa motora video sam sa leve strane motora rupu na motoru za koju nisam znao da je postojala kada sam predao motor AKS-u. Kada sam pogledao izbliza primetio sam da je polomljeni deo plastike unutra, verovatno je posle udarca upao ispod plastike. Takođe sam primetio i da je ukrasna lajsna polomljena.“- Dodaje Aleksandar Petraš

Iako na prvi pogled izgleda da je šteta na motoru mala, Aleksandar tvrdi da to baš i nije tako.

„Deo koji je na motoru polomljen je mali, ali je šteta koja je načinjena velika. Takav najjeftiniji deo u prodavnicama koja se bave prodajom delova ovaj motor, Piaggo Beverly je 33.500 dinara i još 1.500 dinara za ukrasnu lajsnu. To uopšte nisu male pare, i to je bukvalno 30 odsto prodajne cene motora koju sam ja platio.“- Dodaje Petraš.

AKS2AKS isporuka

Aleksandar iz više razloga smatra da radnici AKS-a nisu postupili korektno prema njemu.„Smatram da nije u redu što mi radnik AKS-a nije dopustio da otpakujem motor i da vidim da li je sve u redu, već mi je traženo da platim unapred bez mogućnosti pregleda pošiljke“.

Aleksandra smo i pitali zašto nije insistirao da motor otpakuje pre nego što ga je primio.„ Pošto živim u maloj ulici stvorila se kolona automobila iza kombija AKS-a, te mi je radnik u žurbi gurnuo papire u ruke da ih potpišem i da platim praveći se da nema nikakvih problema sa pošiljkom. Radnici su rekli da žure jer im je kraj radnog vremena,bilo je oko pola šest uveče. Nisam imao ikakvog razloga da sumnjam da postoji problem sa paketom“.

 Po odgovoru AKS-a može da se zaključi da Aleksandru ne bi ni vredelo ni da je insistirao da pre nego što potpiše prvo proveri u kakvom je stanju motor jer AKS kaže sledeće:

„Ne dozvoljavamo primaocima pošiljki da ih otvaraju pre prijema. Prema pravilniku o uslovima za vršenje poštanskih usluga koje je odobrila
Republička agencija za poštanske usluge koji reguliše vršenje ekspresnih kurirskih usluga pošiljka se uručuje zatvorena primaocu. Kurirska služba dostavlja pošiljku fizički neoštećenu i bez vidljivih tragova otvaranja. Mi pošiljke primamo upakovane i ne odgovaramo za njihov sadržaj.  „

Iz AKS ekspresa smo, uz pomoć jednog primera, dobili i obrazloženje zbog čega je pravilnicima zabranjeno otvaranje pošiljki:

„U slučaju otvaranja pošiljke pre prijema i eventualnog povrata pošiljaocu uvek postoji mogućnost da pošiljalac uloži reklamaciju na nedostatak ili oštećenje dela pošiljke. U tom slučaju bi i kurirska služba snosila odgovornost jer je vratila otvoren paket.“

„Na primer ako Pošiljalac pošalje polovan laptop, posle tri dana se vraća otvoren paket sa naznakom „primalac nije hteo da preuzme pošiljku“, a u otvorenoj kutiji laptop bez baterije, bez hard diska i sa izvaljenim CD-om. To nije ono što je pošiljalac poslao.“

 Kada bi otvaranje pošiljki bilo dozvoljeno, kako kažu u AKS-u, tada bi postojao čitav niz pitanja na koje ne bi mogli da daju pouzdan odgovor:

„Ko je smeo da otvara pošiljku? Koga će pošiljalac pozvati da nadoknadi štetu? Da li je kurirska služba smela da vrati otvoren paket? Kako pošiljalac da dokaže da je lap top imao bateriju i ispravan CD. Kada nije dozvoljeno otvaranje pošiljki kurirska služba uvek može da kaže: primljeno laptop komada 1, vraćeno lap top komada 1. Otvaranjem pošiljki se narušava originalnost poslatog.“

 Što se tiče motora koji je Aleksandar sam sebi poslao, u AKS-u ističu činjenicu da je u pitanju polovni motor i da je njihovo mišljenje sledeće:

„Bez obzira što ne dozvoljavamo otvaranje paketa, eventualno oštećenje u slučaju gospodina Petraša se moglo odmah uočiti, jer je polovni motor bio samo oblepljen providnom streč folijom.“

Međutim, Aleksandar kaže da to i nije bilo baš tako lako, jer je motor isporučen na brzinu, a i on je pomagao radnicima AKS-a da ga istovare, pa nije imao prilike da ga zagleda. Aleksandru, a i drugim korisnicima kurirskih usluga problem predstavlja i to što se pri prijemu na potpis daje papir na kojem stoji neka od formulacija koja u praksi znači da ste se Vi saglasili da ste pošiljku primili neoštećenu i da se suštinski odričete prava na traženje bilo kakve nadoknade.

Aleksandar je takođe potpisao i ovo:„Overom – potpisom od strane primaoca na dostavnoj listi Prevoznika smatra se da je pošiljka uručena u dogovorenom roku i neoštećena čime Prevoznik ne može imati bilo kakvu odgovornost za istu“

motor

Zabrana otvaranja paketa i potvrde koje moramo da potpišemo, a koje sadrže neku sličnu formulaciju, dovode do situacije u kojoj često čujemo ili na raznim sajtovima čitamo priče poput žalbe Nenada Petrovića, koji je umesto kompjutera poštom dobio cepanicu. Čak i on teško može da dokaže da nije primio kompjuter.Aleksandru jedino ide u prilog to što je motor fotografisao pre nego što je zapakovan, ali i tu postoji još jedan problem. Naime, prema članu 49, Zakona o poštanskim uslugama

„Pošiljalac je odgovoran i za pravilno pakovanje sadržine i zatvaranje poštanske pošiljke. Pakovanje mora da odgovara vrsti, masi, obliku i vrednosti predmeta koji se šalje“

Kako je Aleksandar prisustvovao pakovanju, AKS može da se pozove na to da on nije adekvatno zapakovan, pa će naš sagovornik teško dokazati da je AKS kriv za štetu. Nama kao potrošačima jedini način zaštite je da vodimo računa od koga naručujemo robu i da znamo da ako robu primamo direktno od prodavca preko njegove dostave, onda imamo pravo da prvo raspakujemo paket i da proverimo robu, a tek onda da potpišemo da roba nije oštećena. Naravno, iz iskustva znamo i da dostavljači trgovaca žure, te da nam poturaju da potpišemo da smo robu dobili neoštećenu, no oni ipak moraju da sačekaju da mi to proverimo pre nego što potpišemo i to treba iskoristiti jer je kasnije teško dokazati da je nešto isporučeno oštećeno.

Disclaimer_za_PS_sajt_final

AKS AKS Šabac isporuka kurir kurirska služba oštećenje pošiljka roba slanje
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

Slični tekstovi

80% plastičnih kesa, koje najčešće kupujemo u prehrambenim prodavnicama, je znatno tanje od dozvoljenog

Energetske prevare kupaca stanova uz pomoć Henkela

Da li je bolje kupiti stan u zgradi sa toplotnom pumpom ili sa klasičnim centralnim grejanjem?

Leave A Reply Cancel Reply

Najpopularniji tekstovi
24/01/2016

Kako najlakše proveriti ko je vlasnik nepokretnosti?

27/11/2019

Koje su mane šporeta sa staklokeramičkom pločom?

06/12/2021

Koje su mane novih veš-mašina?

26/10/2019

Hrana ili opasna hemikalija?

Zakoni
Zakon o zaštiti potrošača

Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga

Preporučujemo za gledanje
Film Siti (Fed Up)
Film Zavera sijalica (The Light Bulb Conspiracy)
Prijem telefonskih poziva

Ukoliko Vam je potrebna pomoć možete nas pozvati radnim danima od 10 do 12 časova na:
069 / 2 415 485 ili 011 / 2 415 485

Adresa i elektronska pošta:

Udruženje Zaštita potrošača
Preševska 61
11160 Beograd 74

Elektronska pošta:
prigovori@zastitapotrosaca.com
office@zastitapotrosaca.com

Radno vreme i prijem potrošača

Radno vreme Savetovališta potrošača je radnim danima od 9:00 do 17:00 časova.
Lični prijem vršimo isključivo uz zakazivanje.
Ukoliko želite lični prijem, molimo pozovite nas na 069 / 2 415 485 između 10 i 12 kako bi zakazali prijem.

© 2011. - 2022. Potrošački savetnik - Zaštita potrošača Autorska prava pripadaju Nenadu Bumbiću

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.