Close Menu
  • Automobili
  • Banke
  • Komunalije
  • Hrana
  • Tehnika
  • Putovanja
  • Razno
  • Podnesite žalbu
  • Ko nas finansira?
Facebook X (Twitter) Instagram
NOVO
  • Da li ste i Vi izloženi Greenwashing-u?
  • Šta stoji iza eko-kampanja kompanija u Srbiji?
  • Da li plastika zaista može da se reciklira?
  • 80% plastičnih kesa, koje najčešće kupujemo u prehrambenim prodavnicama, je znatno tanje od dozvoljenog
  • Kako da dobijete povraćaj novca zbog nezakonitog odlaganja početka grejne sezone?
  • Kalkulator – Da li Vam Infostan naplaćuje grejanje za više kvadrata nego što imate?
  • Da li su Vam Beogradske elektrane grejanje naplatile 35.000 dinara više nego što su smele?
  • Izračunajte koliko su Vam Beogradske elektrane naplatile grejanje više nego što su smele
Facebook X (Twitter) YouTube
Potrošački savetnik – Udruženje Zaštita potrošača
  • Automobili
  • Banke
  • Komunalije
  • Hrana
  • Tehnika
  • Putovanja
  • Razno
  • Podnesite žalbu
  • Ko nas finansira?
Potrošački savetnik – Udruženje Zaštita potrošača
Vi ste na:Home»Razno»Da li će Evropska unija zabraniti prodaju elektronskih cigareta?

Da li će Evropska unija zabraniti prodaju elektronskih cigareta?

0
By Jelena on 01/04/2014 Razno

Baš kada su pušači pomislili da je pronađen bezbolan način za odvikavanje od nikotina, Evropska unija je donela novu direktivu koja bi trebalo da reguliše promet svih duvanskih proizvoda na tržištu. Iako proizvođači elektronskih cigareta tvrde da njihov proizvod ne šteti okolini niti korisniku, dokaza za takve tvrdnje nema jer, prema rečima evropskih zvaničnika, posledice korišćenja uređaja nikada nisu ozbiljnije istražene.

Elektronske cigarete, kao relativno nov proizvod, našle su put do potrošača preko atraktivnih reklama, nepotpunih deklaracija i aromatičnih ukusa. Iako su zabranjene u Australiji i Kanadi, bojazni da će one nestati i sa evropskog tržišta za sada nema.

„Suprotno onome što pojedine organizacije, naročito one koje su povezene s industrijom duvana, pokušavaju da predstave, nova direktiva ne sprečava niti zabranjuje pušenje ili upotrebu elektronskih cigareta. Ona ih samo reguliše“, kaže komesar EU za zdravstvo Tonio Borg.

Zastupnica u Evropskom parlamentu Linda McAvan smatra da je mnogo toga rečeno o elektronskim cigaretama i da su ljudi uplašeni da će one nestati s tržišta.

„Evropski parlament je glasao da elektronske cigarete ostanu na tržištu kao potrošački proizvod“, kaže zastupnica u Evropskom parlamentu Linda McAvan.

Prema procenama u Evropi, elektronske cigarete koristi sedam miliona ljudi. Dozvoljena koncentracija nikotina u njima ograničena je na 20 mililitara, a katrana na dva mililitra. Do sada su elektronske cigarete tretirane kao medicinski proizvod, namenjen za odvikavanje od pušenja. Ukoliko zadrže ovu funkciju, moraće to i da dokažu. U naredne dve godine očekuju se izveštaji o tome da li su i ako jesu, koliko, cigarete koje simuliraju pušenje, u vidu vodene pare, zaista štetne po zdravlje.

„Kompanije će morati da donesu odluku koju licencu žele, da li će elektronsku cigaretu prodavati samo kao potrošački proizvod ili žele medicinsku licencu, posle čega bi mogle da na svoj proizvod stave „ za medicinske svrhe“. Ta odluka je na kompanijama“, objašnjava zastupnica McAvan. Ona dodaje da, sa stanovišta potrošača, osobe koja kupuje elektronsku cigaretu, neće biti većih promena, osim što će potrošač sada znati da je proizvod koji koristi testiran i bezbedan. Elektronske cigarete trenutno nisu regulisane.

Dogovor o kontroli ovog primamljivog proizvoda, kako za pušače, tako i za nepušače, naročito one mlađe, postignut je nakon što su vlade i Evropski parlament rešili spor o tome do koje mere treba regulisati rastuće tržište elektronskih cigareta. Pojedini analitičari očekuju da će ono za deset godina nadmašiti tržište duvanskih cigareta, koje trenutno vredi 700 milijardi dolara.

„Amerikanci imaju manje pušača od Evropljana. Brazilci imaju manje pušača od svih, svega 15 odsto. U Evropskoj uniji iznosi 28 odsto, a u pojedinim zemljama, zabeležen je rast broja dece koja puše, čak 40 odsto u Grčkoj. To je upozoravajući trend“, smatra zastupnica u Evropskom parlamentu. Ona kaže da starije generacije prestaju da puše, zbog čega su kompanije u potrazi za uređajima atraktivnog izgleda, pakovanjima u obliku ruževa za usne, pink cigaretama, cvetovima na pakovanjima, a sve to da bi namamili decu.

„Ovo je duvanski proizvod, ovo su cigarete koje je moguće kupiti u samom Evropskom parlamentu i kao što možete da primetite, imaju oblik parfema, a ne kutije za cigarete“, kaže komesar EU za zdravstvo Tonio Borg.

Da se ovo ne bi dešavalo, po prvi put u Evropskoj uniji na duvanskim proizvodima stajaće velika upozorenja, a proizvod će morati da liči na ono što zapravo jeste. Proizvođači će imati obavezu da se pridržavaju specifičnih pravila oglašavanja. Državama članicama će podnositi izveštaj o količini prodatih proizvoda na godišnjem nivou, vrsti potrošača i njihovim potrebama. Svako pakovanje na sebi će morati da sadrži informacije o proizvođaču, nikotinskoj dozi, procesu proizvodnje i izjavu da proizvođač preuzima punu odgovornost za kvalitet i bezbednost proizvoda prilikom normalne upotrebe. Ostaje da se vidi kada će ova direktiva doći i do Srbije.

atraktivna pakovanja cigareta broj pušača elektronske cigarete EU direktiva o elektronskim cigaretama gde su zabranjene elektronske cigarete katran u elektronskim cigaretama medicinsko sredstvo nikotin u elektronskim cigaretama pušači štetnost elektronskih cigareta
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

Slični tekstovi

80% plastičnih kesa, koje najčešće kupujemo u prehrambenim prodavnicama, je znatno tanje od dozvoljenog

Energetske prevare kupaca stanova uz pomoć Henkela

Da li je bolje kupiti stan u zgradi sa toplotnom pumpom ili sa klasičnim centralnim grejanjem?

Leave A Reply Cancel Reply

Najpopularniji tekstovi
24/01/2016

Kako najlakše proveriti ko je vlasnik nepokretnosti?

27/11/2019

Koje su mane šporeta sa staklokeramičkom pločom?

06/12/2021

Koje su mane novih veš-mašina?

26/10/2019

Hrana ili opasna hemikalija?

Zakoni
Zakon o zaštiti potrošača

Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga

Preporučujemo za gledanje
Film Siti (Fed Up)
Film Zavera sijalica (The Light Bulb Conspiracy)
Prijem telefonskih poziva

Ukoliko Vam je potrebna pomoć možete nas pozvati radnim danima od 10 do 12 časova na:
069 / 2 415 485 ili 011 / 2 415 485

Adresa i elektronska pošta:

Udruženje Zaštita potrošača
Preševska 61
11160 Beograd 74

Elektronska pošta:
prigovori@zastitapotrosaca.com
office@zastitapotrosaca.com

Radno vreme i prijem potrošača

Radno vreme Savetovališta potrošača je radnim danima od 9:00 do 17:00 časova.
Lični prijem vršimo isključivo uz zakazivanje.
Ukoliko želite lični prijem, molimo pozovite nas na 069 / 2 415 485 između 10 i 12 kako bi zakazali prijem.

© 2011. - 2022. Potrošački savetnik - Zaštita potrošača Autorska prava pripadaju Nenadu Bumbiću

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.