Vlasniku prosečnog stana od 60 kvadrata u Beogradu, Beogradske elektrane su naplatile grejanje 35.000,00 dinara više nego što su smele po zakonu. To je pokazalo veštačenje koje je naručilo udruženje Zaštita potrošača. Predstavnici Zaštite potrošača tvrde da svi koji su plaćali grejanje imaju pravo na povraćaj novca.
Kako kaže Nenad Bumbić, predsednik udruženja Zaštita potrošača razlika je nastala između 2016. i 2020. godine jer Grad Beograd i Beogradske elektrane nisu, kako Zakon o energetici nalaže smanjili cenu grejanja pred početak nove grejne sezone.
Zakon o energetici štiti interese potrošače, ali i toplana, tako što je odredio kako se cena grejanja izračunava i da cena grejanja mora da se usklađuje svake godine u septembru sa rastom ili smanjenjem troškova proizvodnje i isporuke toplotne energije.
Tokom 2015. i 2016. godine cene gasa, za komercijalne kupce, opala je između 28 i 33%. Zato su Grad Beograd i toplane imali zakonsku obavezu da smanje cenu grejanja – kaže Bumbić.
Cena grejanja je i tokom 2016. godine ostala ista kao i 2015. iako je ona po Zakonu morala biti snižena za najmanje 14% tj. za oko 17 dinara po kvadratu mesečno. Samo tokom grejne sezone 2016. vlasniku stana od 60 kvadrata grejanje je naplaćeno preko 12.000 dinara više nego što zakon dozvoljava.
I Državna revizorska institucija, koja je kontrolisala poslovanje Beogradskih elektrana između 2018 i 2020. godine konstatovala je da je to preduzeće prekršilo Zakon o energetici jer nije spustilo cene tj. pravničkim jezikom rečeno jer:
Cena gasa je samo tokom 2016. opala višestruku više od 5%. Zato je Grad Novi Sad spustio cenu grejanja dva puta tokom 2016. Novosađani su tokom 2015. godine plaćali grejanje oko 108 dinara po kvadratu. Na kraju 2016. plaćali su 98 dinara dok su Beograđani i dalje plaćali 119 dinara.
2018
U Novom Sadu cene grejanja smanjene su i 2018, na oko 93 dinara. Tokom 2022. grejanje je u Novom Sadu koštalo još manje – 90 dinara, a u Beogradu i dalje 119 dinara po kvadratu! Grejanje u Beogradu je čak 32% skuplje nego u Novom Sadu.
Između 2016. i 2020. Beogradske elektrane su vlasnicima stanova od 60 kvadrata naplatile čak 35.000 dinara više nego što su smele po Zakonu.
U navedenom periodu, Beogradske elektrane su ostvarile poslovnu dobit od preko 23 milijarde dinara! Ovo komunalno preduzeće je tih godina spadalo u najprofitabilnije kompanije u Srbiji.
Agencija za privredne registre je 2016. godine objavila da su Beogradske elektrane peto najprofitabilnije preduzeće, odmah posle NIS-a, Telekoma, Telenora i EPS-a. Za razliku od ostalih preduzeća sa liste najprofitabilnijih koja posluju u celoj zemlji, pa i izvoze, Beogradske elektrane su lokalno preduzeće sa relativno malim brojem korisnika. Zato je tolika profitabilnost elektrana izrazito nelogična.
Tolika dobit jasno ilustruje da je cena bila iznad maksimalno dozvoljene. Propisano je da toplane ne mogu da imaju dobit veću od 8% sa ciljem da komunalna preduzeća ne bi mogla da zloupotrebe monopolski položaj koji su im građani dali. – kaže Nenad Bumbić.
Prvi put su Beogradske elektrane podnele zahtev za usklađivanje cene tek 2021. kada je računica pokazala da cena grejanja treba da se poveća.
Postavlja se pitanje da li građani mogu da vrate ono što su im Beogradske elektrane naplatile više nego što treba, iako je od 2016. prošlo više od pet godina?
U konkretnom slučaju, radi se neosnovanom obogaćenju jer su elektrane protivzakonito naplaćivale cenu grejanja u većem iznosu nego što su smele. Potraživanje po osnovu neosnovanog obogaćenja zastareva u roku od deset godina. – kaže advokat Andreja Čivtečić.
Građani mogu da se obrate zahtevom za povraćaj prekomerno naplaćenog novca JKP Infostan, koje naplaćuje grejanje u ime Beogradskih toplana. Praćenjem sledećeg linka možete da nađete kalkulator uz pomoć kojeg možete da obračunate koliko Vam novca Beogradske elektrane i JKP Infostan duguju.
Ipak, u Zaštiti potrošača, ne veruju da će komunalna preduzeća dobrovoljno vratiti novac, pa su zato spremi da besplatno zastupaju korisnike na sudu.
Mi ćemo svim građanima obezbediti besplatno veštačenje i zastupanje na sudu. Pored toga, pošto je u pitanju potrošački spor, potrošači su oslobođeni plaćanja sudskih taksi. Za sada smo podneli preko 100 tužbi protiv Beogradskih elektrana i Grada Beograda jer je i Grad zadržao deo novca koji je nezakonito naplaćen od korisnika grejanja. – tvrdi Nenad Bumbić.
Svi koji žele da vrate svoj novac od Beogradskih elektrana, mogu to da učine tako što će elektronskom ili redovnom poštom poslati svoje kontakt podatke i poslednji račun koji su dobili od Infostana.
Adresa elektronske pošte za podnošenje tužbe protiv Beogradskih elektrana je:
tuzba.toplane@ZastitaPotrosaca.com
Ukoliko radije želite da pošaljete svoj poslednji račun i kontakt podatke redovnom poštom, adresirajte pismo na:
- Zaštita potrošača
- Preševska 61
- 11160 Beograd.
Ukoliko želite da se raspitate o tužbi putem telefona možete pozvati radnim danima između 10 i 14 časova na:
069 2 415 485