Close Menu
  • Automobili
  • Banke
  • Komunalije
  • Hrana
  • Tehnika
  • Putovanja
  • Razno
  • Podnesite žalbu
  • Ko nas finansira?
Facebook X (Twitter) Instagram
NOVO
  • Da li ste i Vi izloženi Greenwashing-u?
  • Šta stoji iza eko-kampanja kompanija u Srbiji?
  • Da li plastika zaista može da se reciklira?
  • 80% plastičnih kesa, koje najčešće kupujemo u prehrambenim prodavnicama, je znatno tanje od dozvoljenog
  • Kako da dobijete povraćaj novca zbog nezakonitog odlaganja početka grejne sezone?
  • Kalkulator – Da li Vam Infostan naplaćuje grejanje za više kvadrata nego što imate?
  • Da li su Vam Beogradske elektrane grejanje naplatile 35.000 dinara više nego što su smele?
  • Izračunajte koliko su Vam Beogradske elektrane naplatile grejanje više nego što su smele
Facebook X (Twitter) YouTube
Potrošački savetnik – Udruženje Zaštita potrošača
  • Automobili
  • Banke
  • Komunalije
  • Hrana
  • Tehnika
  • Putovanja
  • Razno
  • Podnesite žalbu
  • Ko nas finansira?
Potrošački savetnik – Udruženje Zaštita potrošača
Vi ste na:Home»Banke»Kolektivna nemoć potrošača

Kolektivna nemoć potrošača

0
By Milos on 20/07/2014 Banke

Visoki trgovački sud u Zagrebu je delimično potvrdio prvostepenu presudu protiv banaka koju je doneo niži sud na osnovu prve kolektivne tužbe protiv banaka u Hrvatskoj. Ovom presudom postaje sve izvesnije da će banke svojim klijentima u Hrvatskoj morati da vrate deo novca koji im je nezakonito naplaćen. Dok se u Hrvatskoj sudski proces privodi kraju posle manje od dve godine kod nas praktično nije ni počeo i ako je udruženje bankarskih klijenata Efektiva odavno podnelo kolektivnu tužbu protiv banaka.

Kako predsednik udruženja bankarskih klijenata Efektiva Dejan Gavrilović kaže:
„Naša tužba je podneta još u februaru 2013. godine, prošlo je godinu i po dana do zakazivanja prvog ročišta zato što se prvi osnovni sud kome smo predali tužbu proglasio nenadležnim. Zatim je tužba otišla na privredni sud koji se takođe oglasio nenadležnim i zatim je vrhovni kasacioni sud vratio predmet prvom osnovnom sudu“.

Kako Dejan Gavrilović ističe, na primeru kolektivnih tužbi protiv banaka vidi se koliko je naš pravosudni sistem manje efikasan od sistema u Hrvatskoj.
„U Hrvatskoj je u roku od godinu dana doneta prvostepena presuda, i evo, pre nekoliko dana je doneta drugostepena presuda. U istom tom periodu mi smo imali samo jedno zakazano ročište na kome je naša tužba odbačena.“ – Dodaje Dejan Gavrilović iz udruženja bankarskih klijenata Efektiva

Sud je doneo odluku da se tužba odbacuje kao nedozvoljena. Interesantno je da je pred istim sudom Nacionalna organizacija potrošača podnela kolektivnu tužbu protiv YUTA-e (asocijacije turističkih agencija) zbog nepravičnih ugovornih odredbi. Sud nije tu tužbu odbacio kao nedozvoljenu, ali tužbu protiv banaka jeste. Sud se čak po tužbi protiv YUTA-e nije proglašao nenadležnim dok protiv banaka jeste. Sud je obrazložio da je tužba nedozvoljena jer je Ustavni sud tokom 2013. godine proglasio neustavnim članove zakona o parničnom postupku koji definišu vođenje postupka pri odlučivanju o kolektivnoj tužbi.

Pored toga po mišljenju suda pojam kolektivne tužbe ne poznaje ni zakon o zaštiti potrošača. Zakon o zaštiti potrošača iz 2011. godine poznaje pojam zaštite kolektivnog interesa potrošača. U njemu je definisano da udruženje potrošača može da pokrene postupak zbog povrede kolektivnog interesa potrošača, ali i da se na postupak primenjuju odredbe zakona kojim se određuje parnični postupak. Kako su odredbe koje određuju vođenje postupka po kolektivnoj tužbi proglašene neustavnim kolektivna zaštita potrošača je praktično neostvariva, i ako ona po zakonu postoji.
U udruženju kažu da smatraju da je odluka suda pogrešna:“ Već smo uložili žalbu u predviđenom roku, čekamo odluku višeg suda“.-Dodaje Gavrilović

Presuda doneta 23.6.2014. od strane Trećeg osnovnog suda u Beogradu u kojoj sud odbacuje tužbu za zaštitu kolektivnog interesa potrošača podnetu od strane udruženja bankarskih klijenata Efektiva protiv banaka kao nedozvoljenu
Presuda doneta 23.6.2014. od strane Trećeg osnovnog suda u Beogradu u kojoj sud odbacuje tužbu za zaštitu kolektivnog interesa potrošača podnetu od strane udruženja bankarskih klijenata Efektiva protiv banaka kao nedozvoljenu

Žalba je uložena na osnovu činjenice da je ustavni sud proglasio neustavnim odredbe zakona koje uređuju postupak kolektivne zaštite potrošača par meseci nakon podnošenja tužbe. To jest, da je tužba u trenutku podnošenja bila zakonita. Dejan Gavrilović na osnovu trenutnog iskustva ne očekuje da će Viši sud brzo doneti odluku.
„Od podnošenja tužbe do zakazivanja prvog ročišta je prošlo godinu i po dana, verujem da naredne dve godine nećemo saznati šta će biti“.- Rekao je Gavrilović.

Klijentima banaka ostaje samo da ako smatraju da su im nezakonito povećali kamate tokom otplate kredita da individualno tuže banke. Dejan Gavrilović smatra da bi građani trebali da tuže banke, a tome ide u prilog činjenica da već postoji konačna presuda u korist klijenata.

Kako Dejan Gavrilović kaže:„Konačna presuda po osnovu jednostranog povećavanja kamatne stope gde je viši sud potvrdio odluku osnovnog suda da je takav potez banke bio nezakonit, i naložio banci da novac naplaćen po tom osnovu vrati klijentu sa zateznom kamatom.“

Klijentima banaka, ali i ostalim potrošačima u Srbiji ne ide na ruku novi zakon o zaštiti potrošača. Njime je praktično ukinuta mogućnost da se pred redovnim sudovima pokrene postupak za zaštitu kolektivnih interesa potrošača. Po novom zakonu ministarstvo trgovine je nadležno da procenjuje da li je došlo do povrede kolektivnih interesa, a postupak se pokreće kada ministarstvo oceni da je došlo do povrede kolektivnog interesa potrošača. U praksi ovo znači da će kolektivna zaštita potrošača zavisiti od diskrecionih odluka službenika u ministarstvu trgovine. Problematično je i to što građani neće moći da budu strane u sporu, već će to moći samo da budu tužena strana i predstavnici udruženja potrošača.

Građani u praksi zbog ovog neće moći da imaju adekvatan uvid u tok spora. Zakonski je onemogućeno da naši građani imaju efikasne načine da zaštite svoje kolektivne interese kao što to mogu da učine građani Sjedinjenih Država već decenijama. Ostaje nejasno zašto naši zakonodavci ne žele da daju našim građanima da mogu putem suda da nateraju neodgovorne kompanije da isplate višemilionske nadoknade zbog kršenja prava potrošača ili drugih zakona. Dok se to ne omogući naši potrošači će biti nezaštićeni i nemoćni pred velikim kompanijama za razliku od stanovnika Evropske Unije i Sjedinjenih Država.

Disclaimer_za_PS_sajt_final

banka euro evro kasacioni sud kolektivna tužba kredit narodna Banka Srbije NBS osnovni sud rata sud tužba udruga Franak udruženje bankarskih klijenata Efektiva zaštitita kolektivnih interesa
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

Slični tekstovi

Čekom za odloženo plaćanje plaćate bez odlaganja

Pretrpeo štetu od preko 700.000 dinara jer je verovao medijima

Da li banke moraju da imaju kovanice stranog novca?

Leave A Reply Cancel Reply

Najpopularniji tekstovi
06/12/2021

Koje su mane novih veš-mašina?

11/05/2014

Neregistrovani uređaj koji leči sve

27/11/2019

Koje su mane šporeta sa staklokeramičkom pločom?

28/05/2018

Kako lopovi mogu da Vam ukradu 1.800.000 RSD preko mobilnog

Zakoni
Zakon o zaštiti potrošača

Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga

Preporučujemo za gledanje
Film Siti (Fed Up)
Film Zavera sijalica (The Light Bulb Conspiracy)
Prijem telefonskih poziva

Ukoliko Vam je potrebna pomoć možete nas pozvati radnim danima od 10 do 12 časova na:
069 / 2 415 485 ili 011 / 2 415 485

Adresa i elektronska pošta:

Udruženje Zaštita potrošača
Preševska 61
11160 Beograd 74

Elektronska pošta:
prigovori@zastitapotrosaca.com
office@zastitapotrosaca.com

Radno vreme i prijem potrošača

Radno vreme Savetovališta potrošača je radnim danima od 9:00 do 17:00 časova.
Lični prijem vršimo isključivo uz zakazivanje.
Ukoliko želite lični prijem, molimo pozovite nas na 069 / 2 415 485 između 10 i 12 kako bi zakazali prijem.

© 2011. - 2022. Potrošački savetnik - Zaštita potrošača Autorska prava pripadaju Nenadu Bumbiću

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.