Grejali se ili ne, morate da plaćate!

1

Brojni korisnici daljinskog grejanja očekivali su uštedu ako se isključe sa sistema, sve dok im nije postalo jasno da su se toplane i te kako zaštitile od mogućih raskida ugovora odlukama skupština grada.

Mnogi korisnici usluga sistema daljinskog grejanja su smatrali da će uštedeti ako se isključe sa sistema i pređu na grejanje strujom. Međutim, ispostavilo se da uštede nema jer su gotovo sve lokalne samouprave donele odluku da, čak i korisnici koji su se isključili sa sistema, moraju i dalje da plaćaju 30 odsto cene grejanja.

Obrazloženje za takvu odluku je takozvana toplotna dobit koju negrejani stan ima od toplotnih cevi koje prolaze kroz njega i dobit od toplih zidova okolnih stanova koji se regularno greju. Stanari nekoliko zgrada u Bulevaru despota Stefana u Velikoj Plani koji nemaju ugovore sa “Gradskom toplanom” ne negiraju da određena dobit postoji, ali smatraju da dobit o kojoj govori lokalna vlast nije ista za sve stanare.

„Mi ispoljavamo nezadovoljstvo protiv Skupštine opštine, koja je obavezala svakog ko nije priključen na „Toplanu“, da plaća gubitke toplotne energije u iznosu od 30 posto“, objašnjava Miloš Pantelić, predsednik Skupštine stanara. Miloš i njegove komšije koji se greju u sopstvenoj režiji pitaju se po kom principu je izračunato da je dobit svih stanova baš 30 odsto.

„Oni su mogli umesto tih 30 posto da kažu da je nadoknada na ime toplotnih gubitaka 40, pa čak i 100 posto. Ne postoji jedinstveni kriterijum“, kaže Miloš i dodaje da bi rado prihvatio da plaća račune za grejanje ako se veštačenjem utvrdi da je toplotna dobit u njegovom stanu od vertikala koje prolaze 30 odsto. Međutim, on kaže i da to što cevi prolaze kroz njegov stan, ne znači da prima toplotu od drugih stanova.

„Ukoliko se moje komšije, koje su priključene na „Toplanu“ greju i njihova temperatura u sobi je 20 stepeni, a kod mene je 25 jer koristim druge toplotne izvore, ko ovde predstavlja emiter toplote“, pita se Miloš.

Objašnjenje Odluke po kojoj su građani koji nemaju ugovornu obavezu prema JKP “Gradska toplana” u obavezi da plaćaju ni manje ni više nego 30 odsto, zatražili smo od direktora tog preduzeća Jovice Radojkovića:

„Taj procenat je utvrđen proračunima u skladu sa termoenergetskim standardima i normativno se primenjuje u toplanama širom Srbije. Primenjuje se na sve korisnike kojima su radijatori plombirani i sa kojima nije zaključen ugovor o isporuci toplotne energije“, kaže direktor „Gradske toplane“. I dalje ostaje nepoznanica na osnovu kojih proračuna je utvrđeni procenat postignut, naročito ako uzmemo u obzir da su pojedine Miloševe komšije u sudskim sporovima sa „Gradskom toplanom“ uspele da dokažu da je toplotna dobit u njihovim stanovima daleko manja od proračuna „u skladu sa termoenergetskim standardima“, kako tvrdi direktor Radojković.

„U presudi stoji 5.9 procenata, što znači da nije 30 procenata. Takvu presudu je doneo Opštinski sud u Velikoj Plani, potvrdio Okružni i postala je izvršna. U tom periodu su dozvoljavali veštačenje tehničke struke“, kaže stanar Branko Milošević. On tvrdi da je u razgovoru sa komšijama saznao da njegova presuda nije jedina.

„Ima presuda na 12 posto, 18, 14, 9 procenata i tako dalje“, tvrdi Branko. Rezultat veštačenja objašnjava time što su vertikale neispravne.

„To znači da svi stanovi koji su na toj vertikali ne koriste 30 procenata energije“, objašnjava Branko. Međutim, i pored toga, “Gradska toplana” Branka i dalje utužuje za neplaćanje 30 odsto utrošene toplotne energije. On tvrdi da mu je u sudskom sporu oduzeto i pravo na dalje pozivanje veštaka tehničke struke.

Jasno je da svi stanovi nemaju istu toplotnu dobit. Stanovi na vrhu zgrade ili oni koji se nalaze iznad nekog prolaza sigurno dobijaju manje toplote od stanova koji su sa svih strana okruženi drugim grejanim stanovima. Lokalne samouprave su odlučile da naplaćuju 30 odsto kako bi učinile prelazak na drugi oblik grejanja neisplativim i da bi obezbedile rentabilnost toplana u trenutku kada sve više građana želi da pređe na jeftinije grejanje električnom energijom. Koliko god da ovakve odluke lokalnih vlasti deluju nepravedno, po mišljenju suda, ipak, su zakonite. Stanari iz Velike Plane su prošli sve sudske instance do Ustavnog suda koji je doneo odluku da lokalne samouprave aktom mogu da propišu obavezu građanima da plaćaju određeni iznos za usluge daljinskog grejanja, čak i kada ga ne koriste.

Jedini način da se izbegne obaveza plaćanja centralnog grejanja je da se čitava zgrada isključi, ali je to teško ostvarimo zbog nesloge stanara koja vlada u većini zgrada.

Share.

1 коментар

  1. Zanima me kako im je dobit mala od prestanka grejanja preko toplane kada se po automatizmu kada prekinete saradnju sa njima ne obracunava fiksni deo tokom zime a bogami i leta.Svi ovi potrosaci hoce i zele da se odreknu svih troskova koje nastaju preko toplane.Gledano svi oni imaju jako dobru dobit od prestanka saradnje a zele i jos da je nuliraju.Savet onog trenutka kada se bude menjala postojeca instalacija za grejanje ne dozvoliti prolazak iste kroz svoj stan, to imate pravo ,vec da ide kroz hodnik zgrade i na taj nacin ne ugrozavate nikog od komsija i imate slobodu da ne placate ni tih 30%.

Leave A Reply

Exit mobile version