Close Menu
  • Automobili
  • Banke
  • Komunalije
  • Hrana
  • Tehnika
  • Putovanja
  • Razno
  • Podnesite žalbu
  • Ko nas finansira?
Facebook X (Twitter) Instagram
NOVO
  • Da li ste i Vi izloženi Greenwashing-u?
  • Šta stoji iza eko-kampanja kompanija u Srbiji?
  • Da li plastika zaista može da se reciklira?
  • 80% plastičnih kesa, koje najčešće kupujemo u prehrambenim prodavnicama, je znatno tanje od dozvoljenog
  • Kako da dobijete povraćaj novca zbog nezakonitog odlaganja početka grejne sezone?
  • Kalkulator – Da li Vam Infostan naplaćuje grejanje za više kvadrata nego što imate?
  • Da li su Vam Beogradske elektrane grejanje naplatile 35.000 dinara više nego što su smele?
  • Izračunajte koliko su Vam Beogradske elektrane naplatile grejanje više nego što su smele
Facebook X (Twitter) YouTube
Potrošački savetnik – Udruženje Zaštita potrošača
  • Automobili
  • Banke
  • Komunalije
  • Hrana
  • Tehnika
  • Putovanja
  • Razno
  • Podnesite žalbu
  • Ko nas finansira?
Potrošački savetnik – Udruženje Zaštita potrošača
Vi ste na:Home»Putovanja»Kako dobiti odštetu za oštećen prtljag?

Kako dobiti odštetu za oštećen prtljag?

4
By Milos on 29/07/2015 Putovanja

Svaki putnik koji prijavi oštećen prtljag odmah po njegvom preuzimanju na aerodromu ima pravo na odštetu. Međutim, veliki broj putnika ne dobije odštetu jer ne zna tačno kako treba da podnese odštetni zahteva, a avio-kompanije se ne trude da taj proces olakšaju.

Dragan Cico iz Bečeja je u januaru 2014. godine iz Beograda putovao za Los Anđeles letom Lufthanze. Za nemačku avio-kompaniju se opredelio, iako ona nije bila najjeftinija, jer je verovao da će dobiti kvalitetnu uslugu. U povratku, nakon sletanja, Dragan je primetio da je njegov kofer oštećen:

„Kad smo stigli u Beograd na aerodrom Nikola Tesla, tada smo pri izlasku primetili da je kofer neispravan, da su točkovi pokidani i da je prilično deformisan.“- Tvrdi Dragan Cico.

Dragan je na aerodromu prikupio dokaze o nastalom oštećenju, kako bi mogao da uputi reklamaciju Lufthanzi, kako on kaže:
„Tada sam ga i prijavio, onome, kontroloru, on je napravio zapisnik, uslikao, što sam ja isto uradio to, posle u Bečeju i poslao traženu dokumentaciju. „

Draganu je službenik na aerodromu rekao da zapisnik koji je sastavljen, pošalje na adresu:
„Predstavništvo Lufthanza, Beograd, Terazije 3, kroz 7 sprat. To sam i uradio. To sam uradio 23.1.2014. , a stigao sam 19.“- Izjavio je Dragan Cico.

Dragan tvrdi da je zapisnik i fotografije poštom poslao Lufthanzi i da je telefonom, posle više pokušaja, uspeo da stupi u kontakt sa osobljem nemačke kompanije u Beogradu. „Na kraju konačno dobio neku gospođu ili gospođicu, i onda mi je ona rekla, obećala da će nešto od toga uraditi. Posle toga sam u maju ponovo zvao, isto to, ništa se nije uradilo.“ – Dodao je Cico.

Kada je ponovo pokušao da od Lufthanze dobije objašnjenje, Dragan tvrdi da su:
„Isto su mi obećali da će to uraditi ali nisu mi tražili dodatne, ovaj informacije ili bilo šta, nešto o mom, oštećenom prtljagu. Imali su sve to, ali nisam dobio ništa. Nikakve posle informacije da bi mogli nadoknaditi štetu“.

Dragan je odustao od daljih pokušaja da reklamira oštećenje jer:
„Uvek sam dobio tu elektronsku sekretaricu, onda se tu dugo čekalo i onda sam ja posle odustao, upravo zbog tih, dugog čekanja i praktično maltretiranja.“

Mi smo stupili u kontakt sa Lufthanzom kako bismo saznali zbog čega više od godinu dana nisu odgovorili Draganu. Dobili smo neočekivan odgovor iz Lufthanze:
„Gospodin Cico je prijavio štetu kao što ste naveli. Ipak iz nekog razloga koji ne možemo da ustanovimo, žalba nikad nije primljena.“

Do oštećenja prtljaga često dolazi prilikom utovara i istovara prtljaga od strane radnika na aerodromu koji ne rade za avio-kompanije
Do oštećenja prtljaga često dolazi prilikom utovara i istovara prtljaga od strane radnika na aerodromu koji ne rade za avio-kompanije

Ispostavilo se da nije dovoljno poslati samo zapisnik o oštećenju, već treba podneti i zahtev za nadoknadu štete. Nakon godinu dana je svakako kasno da se traži isplata štete,ali u Lufthanzi ističu sledeće:

„Korisnički servis je danas pokušao da stupi u kontakt sa Gospodinom Cico Draganom kako bi osigurali nagodbu ove žalbe. Nismo uspeli da ga dobijemo ali ćemo pokušati ponovo.“

Da bismo ubrzali postupak, prosledili smo Lufthanzi Draganove brojeve telefona. Dragan nam je rekao da su mu iz Lufthanze obećali da će mu štetu nadoknaditi u roku od 10 dana. Kako nam je rekao nemačka avio-kompanija je spremna da mu isplati mnogo više nego što zaista iznosi šteta.

Kako Dragan Cico kaže:
“Šteta je tu po mojoj proceni, taj kofer vredi oko 50 evra. „

Kako nam je Dragan rekao, službenik Lufthanze ga je pozvao i saopštio da će mu u roku od deset dana na račun biti uplaćeno 250 € na ime štete i 150 € kao znak izvinjenja zbog toga što je dugo čekao. Dragan je, na kraju, imao sreće. Kako su nam u Direktoratu civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije rekli on, ali i drugi putnici koji žalbu ne podnesu u zakonom predviđanom roku nemaju pravo na odštetu. U Direktoratu ističu da putnici, čiji je prtljag oštećen tokom leta, moraju da podnesu žalbu tj. odštetni zahtev:

„Putnik treba podneti odštetni zahtev u roku od sedam dana, a u slučaju kašnjenja prtljaga u roku od 21 dan, s tim što u oba slučaja rok počinje da teče od dana kada je prtljag predat putniku“.

Ako to ne učine u propisanom roku, nemaju pravo na odštetu. Ovo znači da Lufthanza nije ni morala da isplati štetu Draganu, jer on nema dokaz da je uložio žalbu na vreme. Iako zakon propisuje rokove u kojem putnici moraju da podnesu zahtev, rok u kojem avio-kompanije moraju da isplate štetu – nije propisan.
Svako čiji je prtljag oštećen treba da se obrati avio prevozniku putem elektronske pošte izričito zahtevajući novčanu nadoknadu za pretrpljenu štetu, a u prilogu bi trebalo da dostavi dokaze o oštećenju prtljaga.

Na našem sajtu potrosacisavetnik.com možete naći uputstvo o tome kako možete da ostvarite prava na nadoknadu štete ako je vaš prtljag izgubljen, oštećen ili ako ste imali neki drugi problem u vezi sa korišćenjem usluga avio-kompanija.

http://pravo.potrosackisavetnik.com/category/avio/

U slučaju da iz nekog razloga ne možete da pošaljete dopis elektronskom poštom avio-kompaniji za pomoć možete da se obratite organizacijama potrošača.

aerodrom Nikola Tesla Surčin avion boarding bording Direktorat civilnog vazduhoplovstva izgubljen prtljag karta let Lufthansa luggage nadoknada štete oštećen prtljag pritužba reklamacija
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

Slični tekstovi

Preko 50% mobilnih telefona prodatih u Srbiji nema garanciju proizvođača

„Er Srbija“ priznaje štetu ali nadoknadu ne isplaćuje.

Šta možete da uradite kada turistička agencija ne ispoštuje dogovoreno?

4 коментара

  1. Nenad Gvero on 07/08/2019 21:21

    Poštovani mome sinu je polomljen kofer na letu New Orleans Beograd.
    Na Beogradskom aerodromu uredno je prijavio štetu a kasnije u zakonskon roku od 7 dana i na sajtu Air Serbie učini je isti popunivši njihov formular.
    Od tada je prošlo dva meseca niko nam se oglašava .
    Šta sada da radim ?Nenad Gvero

    Reply
  2. Alen on 17/02/2020 16:28

    Nije imao srece nego je imao vas da se predstavite kompaniji kao mediji i nisu zeleli takav publicitet tako da su ga „nagradili“ sa 150 eura i ako nije imao dokaz da je podneo zalbu.Da li je mozda imao racun o kupovini kofera?Meni ga wizz air trazi i ako sam dostavio racun iz butika koji se bavi popravkom i prodajom kofera u kojem stoji vrednost i potvrda da kofer nije moguce popraviti.Sve ostale procedure su ispostovane ali eto to im fali.Znaju da se racun ne cuva i da tako imaju izgovor da ne plate odstetu.A sta ako je kofer poklon?

    Reply
  3. Ljiljana on 26/10/2022 19:53

    Poštovani meni je polomljen kofer na letu Beč- Beograd.
    Na Beogradskom aerodromu uredno sam prijavila štetu a jošnnisam dobila odgovor a popunili su njihov formular.
    Šta sada da radim?

    Reply
    • Nenad Bumbić on 07/11/2022 02:48

      Pre koliko ste prijavili da Vam je oštećen kofer i sa kojom ste avio-kompanijom leteli?

      Reply
Leave A Reply Cancel Reply

Najpopularniji tekstovi
06/12/2021

Koje su mane novih veš-mašina?

11/05/2014

Neregistrovani uređaj koji leči sve

27/11/2019

Koje su mane šporeta sa staklokeramičkom pločom?

28/05/2018

Kako lopovi mogu da Vam ukradu 1.800.000 RSD preko mobilnog

Zakoni
Zakon o zaštiti potrošača

Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga

Preporučujemo za gledanje
Film Siti (Fed Up)
Film Zavera sijalica (The Light Bulb Conspiracy)
Prijem telefonskih poziva

Ukoliko Vam je potrebna pomoć možete nas pozvati radnim danima od 10 do 12 časova na:
069 / 2 415 485 ili 011 / 2 415 485

Adresa i elektronska pošta:

Udruženje Zaštita potrošača
Preševska 61
11160 Beograd 74

Elektronska pošta:
prigovori@zastitapotrosaca.com
office@zastitapotrosaca.com

Radno vreme i prijem potrošača

Radno vreme Savetovališta potrošača je radnim danima od 9:00 do 17:00 časova.
Lični prijem vršimo isključivo uz zakazivanje.
Ukoliko želite lični prijem, molimo pozovite nas na 069 / 2 415 485 između 10 i 12 kako bi zakazali prijem.

© 2011. - 2022. Potrošački savetnik - Zaštita potrošača Autorska prava pripadaju Nenadu Bumbiću

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.