• Automobili
  • Banke
  • Komunalije
  • Hrana
  • Tehnika
  • Putovanja
  • Razno
  • Podnesite žalbu
  • Ko nas finansira?
Facebook Twitter Instagram
NOVO
  • Da li ste i Vi izloženi Greenwashing-u?
  • Šta stoji iza eko-kampanja kompanija u Srbiji?
  • Da li plastika zaista može da se reciklira?
  • 80% plastičnih kesa, koje najčešće kupujemo u prehrambenim prodavnicama, je znatno tanje od dozvoljenog
  • Kako da dobijete povraćaj novca zbog nezakonitog odlaganja početka grejne sezone?
  • Kalkulator – Da li Vam Infostan naplaćuje grejanje za više kvadrata nego što imate?
  • Da li su Vam Beogradske elektrane grejanje naplatile 35.000 dinara više nego što su smele?
  • Izračunajte koliko su Vam Beogradske elektrane naplatile grejanje više nego što su smele
Facebook Twitter YouTube
Potrošački savetnik – Udruženje Zaštita potrošača
  • Automobili
  • Banke
  • Komunalije
  • Hrana
  • Tehnika
  • Putovanja
  • Razno
  • Podnesite žalbu
  • Ko nas finansira?
Potrošački savetnik – Udruženje Zaštita potrošača
Vi ste na:Home»Banke»Ukradeni čekovi-lopov uhvaćen a vi ipak plaćate

Ukradeni čekovi-lopov uhvaćen a vi ipak plaćate

1
By Milos on 12/05/2013 Banke

Krađe u vozilima javnog prevoza su veoma česte, pa se malo ko iznenadi kad nam se neki poznanik požali da je ostao bez novčanika. No, pravo iznenađenje za one kojima su i čekovi ukradeni tek sledi, kada im u banci saopšte da moraju da nadoknade sredstva ukoliko lopov uspe da realizuje čekove, iako su i banci i policiji prijavili da su im čekovi ukradeni. Takvo iskustvo imala je i Pera Preočanin.

Pera Preočanin priča:„Tridesetog jula između sedam i pola osam uveče su mi ukradeni čekovi dok sam bila u autobusu 601, odmah sam sutradan prijavila krađu čekova policiji gde sam dopila i policijski zapisnik. Nakon policije sam otišla u banku da prijavim brojeve čekova koji su mi nestali. Bilo je 9 čekova, što nije mali broj“.

Gospođa Preočanin je očekivala da će banka odmah nakon njene prijave poništiti čekove i da bar što se toga tiče, više neće imati neprijatnosti. Međutim, službenici u banci su joj saopštili sve osim onoga što je očekivala.

Kako gospođa preočanin kaže:“Službenici su mi rekli da moraju da puste čekove, da je to normalna procedura da ček ide na naplatu, a da ja trebam da tražim nadoknadu od firme koja je primila moje čekove. Ta firma je primila moje čekove bez moje lične karte i bez mog potpisa“ – Kako dodaje gospođa Preočanin.

Iako to može da izgleda čudno, banka je u ovom slučaju postupila u skladu sa zakonom. U Narodnoj banci su nam ovo potvrdili i rekli:

„Shodno Zakonu o čeku, ček po tekućem računu građana smatra se čekom po viđenju i mora se podneti na naplatu banci koja ga je izdala, a banka nije u obavezi da odbije naplatu na teret računa klijenta samo na osnovu prijave klijenta banci da je ček ukraden ili ako potpis na čeku nije isti niti sličan potpisu klijenta- vlasnika čeka. Neophodno je da se nesumnjivo utvrde sve činjenice relevantne za ocenu da se radi o kradenom i od neovlašćenog lica izdatom čeku.“

Kako smo nezvanično saznali, bankama predstavlja problem i to što nesavesni vlasnici čekova pokušavaju da organizuju prevare, tako što prijave da su čekovi nestali, a potom ih sami puste u promet. Iz banke gospođe Preočanin niko ne tvrdi da je ona to učinila. Međutim, kako nam je ona sama ispričala, u Amibu, kompaniji u čijem je prodajnom objektu pušten jedan njen ček, sumnjaju da je i u ovom slučaju možda u pitanju prevara.

Gospođa Pera Preočanin tvrdi sledeće:„U firmi kažu da sam ja to nekome dala, što je nelogično jer imam policijski zapisnik da su mi ukradeni čekovi tog dana. Imam poruku u mobilnom telefonu da su lopovi tog dana pokušali sa moje Viza elektron kartice Vojvođanske banke da podignu novac. Nisam u zavidnoj situaciji. Ničija primanja nisu tolika da mogu da nadnoknade štetu od 45 000 dinara. Lopov je pustio čekove u roku od 10 dana od krađe, i svu su realizovani“.

Amibo je odbio da Gospođi Preočanin nadoknadi štetu koju je ona pretrpela zbog puštanja čeka u njihovom objektu. Pored toga nadležni iz ove kompanije nisu odgovorili ni na naša pitanja u vezi sa ovim slučajem.

Srećom po gospođu Preočani, preko Amibo plusa je pušten samo jedan njen ček, a druge kompanije su bile mnogo predusretljivije. Po tvrdnji gospođe Preočanin, osoba koja je ukrala njene čekove uspela je da ih realizuje u jednoj od prodavnica u okviru tržnog centra Zira.

„Uhvatili smo lopova jer je hteo da pusti 4 čeka u Nju Jorkeru, saznala sam da je tamo preko neke čistačice molila da joj puste čekove bez lične kartice. Radnici u Nju Jorkeru su bili vispreni i nisu prihvatili čekove. Uz pomoć radnika u Nju Jorkeru sam pronašla lopova koji mi je obećao da će mi vratiti novac, međutim od toga nije bilo ništa. Lopov je lagao nekoliko puta sa svakojakim objašnjenjima“ – Rekla je Pera Preočanin

Čistačica je na kraju nagovorila lopova da vrati novac, ali samo za čekove koji su pušteni u NewYorker-u.Ostale kompanije su gospođi Preočanin vratile novac, a kako nam je rekla ona će povesti sudski spor kako bi i od Amiba povratila novac.Koliko može da bude komplikovano da se zaštitite od posledica krađa vaših čekova ilustruje i odgovor nadležnih iz Narodne banke na naše pitanje: Šta treba uraditi kad saznate da su Vam čekovi ukradeni?Građani bi trebalo da se odmah obrate banci koja je izdala te čekove obaveštavajući je o toj činjenici, kao i da krađu čekova prijave nadležnoj službi MUP-a RS.

Istovremeno bi trebalo da pred nadležnim sudom pokrenu postupak radi poništaja (amortizacije) ukradenih čekova. Ovaj postupak se pokreće predlogom za poništaj čekova uz preciziranje njihovih serijskih brojeva, o kome sud po sprovedenom postupku donosi rešenje o amortizaciji (poništaju) označenih čekova.Naime, Zakonom o vanparničnom postupku predviđeno je da se poništaj domaće isprave na kojoj se neposredno zasniva neko materijalno pravo, čije je posedovanje nužno za ostvarivanje tog prava, može proglasiti u sudskom postupku, u kom se utvrđuje da je isprava izgubila svoju važnost ako je izgubljena, ukradena ili na bilo koji drugi način nestala ili uništena.Pravnosnažno rešenje suda o poništaju čekova se nakon toga, pored ostalih dokaza, dostavlja banci radi ostvarivanja prava na naknadu štete po osnovu nezakonite realizacije ukradenih, odnosno poništenih čekova.

Proverili smo da li je i u Hrvatskoj u slučaju gubitka čekova procedura ovako komplikovana. Ispotavilo se da u i toj zemlji banke imaju zakonsko pravo da puste ček na naplatu, iako im je klijent pre dospeća prijavio da je ček ukraden.Jedino što ide u prilog korisnicima čekova je to što su zakonom predviđene kazne za trgovce koji prime čekove bez provere identiteta.

Disclaimer_za_PS_sajt_final

banka ček krađa lopov NBS plaćanje na odloženo
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

Slični tekstovi

Čekom za odloženo plaćanje plaćate bez odlaganja

Kako lopovi mogu da Vam ukradu 1.800.000 RSD preko mobilnog

Da li je sigurno slati novac u pismu?

1 коментар

  1. Maja on 17/05/2020 19:59

    Sramota

    Reply

Leave A Reply Cancel Reply

Najpopularniji tekstovi
15/12/2022

Da li ste i Vi izloženi Greenwashing-u?

17/01/2020

Preko 50% mobilnih telefona prodatih u Srbiji nema garanciju proizvođača

24/01/2016

Kako najlakše proveriti ko je vlasnik nepokretnosti?

15/11/2015

Ljubavni magijski ritual za 20.000 dinara

Zakoni
Zakon o zaštiti potrošača

Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga

Preporučujemo za gledanje
Film Siti (Fed Up)
Film Zavera sijalica (The Light Bulb Conspiracy)
Prijem telefonskih poziva

Ukoliko Vam je potrebna pomoć možete nas pozvati radnim danima od 10 do 12 časova na:
069 / 2 415 485 ili 011 / 2 415 485

Adresa i elektronska pošta:

Udruženje Zaštita potrošača
Preševska 61
11160 Beograd 74

Elektronska pošta:
prigovori@zastitapotrosaca.com
office@zastitapotrosaca.com

Radno vreme i prijem potrošača

Radno vreme Savetovališta potrošača je radnim danima od 9:00 do 17:00 časova.
Lični prijem vršimo isključivo uz zakazivanje.
Ukoliko želite lični prijem, molimo pozovite nas na 069 / 2 415 485 između 10 i 12 kako bi zakazali prijem.

© 2011. - 2022. Potrošački savetnik - Zaštita potrošača Autorska prava pripadaju Nenadu Bumbiću

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.